O nas
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych (w skrócie SITMN), zwane dalej Stowarzyszeniem, jest samodzielną organizacją o charakterze naukowo-technicznym i menedżerskim, zrzeszającą na zasadzie dobrowolności inżynierów i techników wszystkich specjalności oraz zawodów pokrewnych, których działalność jest związana z przemysłem metali nieżelaznych, a także z współpracujących z tą branżą uczelni, instytutów naukowo-badawczych, biur projektowych, jednostek handlowych i usługowych oraz innych jednostek organizacyjnych zaliczonych do tego przemysłu lub działających na jego rzecz.
Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 30 listopada 2004r, jest kontynuatorem Oddziału Metali Nieżelaznych SITPH. Zrzesza wybitnych specjalistów, ekspertów i naukowców różnych dziedzin nauki, głównie z obszaru inżynierii produkcji i przetwórstwa metali. Nadrzędnym statutowym celem SITMN jest działanie na rzecz rozwoju poszczególnych przedsiębiorstw branży metali nieżelaznych, niezależnie od uwarunkowań i ich statusu właścicielskiego. Wypełniając statutowe cele inspiruje i wspomaga działania na rzecz konsolidacji przedsiębiorstw metali nieżelaznych oraz jednostek naukowo-badawczych i uczelni. Dba o to, aby organizowane konferencje i spotkania były nośnikiem informacji o najnowszych dokonaniach w metalurgii i przetwórstwie metali nieżelaznych. Stwarza warunki do integracji kadry inżynieryjno-technicznej, naukowej i ekonomicznej, zatrudnionej w przedsiębiorstwach i zrzeszonej w SITMN.
Zapoznaj się z historią SITMN.
Deklaracja Członka Wspierającego
Statut
Deklaracja Członka SITMN
ZARZĄD SITMN
Prezes Zarządu - Barbara Juszczyk
Dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach
Menager i naukowiec z wieloletnim doświadczeniem.
Od 21.02.2019 roku pełni funkcję Dyrektora Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach, centralnego ośrodka badawczo-rozwojowego polskiego przemysłu metali nieżelaznych. Doktor nauk technicznych (Politechnika Śląska w Gliwicach).
Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych, Wiceprezes Rady Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu, Członek Rad Instytutu Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Spawalnictwa i Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Członek Rady Głównej Instytutów Badawczych, Członek zespołu powołanego przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii ds. Rozwoju przetwórstwa miedzi w Polsce, Członek Zespołu Metalurgii Proszków Komitetu Metalurgii PAN, Członek Centrum Kompetencji Przetwórstwa Metali i Kompozytów Metalicznych IATI Autostrada Technologii i Innowacji, Członek Komitetu miedziowego Stowarzyszenia Gesellschaft der Metallurgen und Bergleute e. V. (GDMB).
Ekspert w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz współtwórca Inteligentnych Specjalizacji Województwa Śląskiego.
Wiceprezes Zarządu - Przemysław Wiśniewski
Dyrektor KGHM Polska Miedź S.A. - Huta Miedzi "Głogów"
Absolwent Politechniki Wrocławskiej na kierunku: Mechanika Budowy Maszyn, specjalność: Termoenergetyka. Ukończył Program Executive MBA in Innovation Management organizowany przez Stanford Research Institute International i Queen Hedvig Academy oraz uczestnik Executive MBA UEP
na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Od 2004 roku związany z Hutą Miedzi Głogów. Karierę rozpoczynał od stanowiska specjalisty ds. gospodarki cieplnej w Dziale Głównego Energetyka. Po dwóch latach awansował na kierownika Oddziału Kotła Odzysknicowego. Następnie pełnił funkcję Głównego Energetyka, a w 2017 r. został mianowany Dyrektorem ds. Technicznych. Od 2019 roku piastuje stanowisko Dyrektora Naczelnego Huty Miedzi Głogów – obecnie jednej z największych i najnowocześniejszych hut miedzi na świecie. Aktywnie uczestniczy w procesie modernizacji HMG, nadzorując rozwój ciągów technologicznych i procesów inwestycyjnych. Od 2022 roku w SITMN przy Hucie Miedzi Głogów pełni rolę Prezesa Koła.
Wiceprezes Zarządu - Leszek Stencel
Dyrektor Huty, Naczelny Inżynier Huty ZGH "Bolesław" S.A.
Urodzony : Olkusz, 12.05.1959
Ukończył w 1979 Technikum Mechaniczne w Olkuszu; 1985 Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie - mgr inż. metalurg, ze spec. odlewnictwo metali nieżelaznych (, praca dyplomowa z wyróżnieniem „Nowe topniki do stopów cynku” - opatentowana i wdrożona w hucie);
1999 egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek skarbu państwa;
2001 Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Katowicach, studia podyplomowe w zakresie controlingu;
2019 szkolenie „Rola kadry kierowniczej w systemie zarządzania środowiskiem”
Praca zawodowa: od 09.1985 Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” w Bukownie,
02.01. 1986 powołany do służby wojskowej Podchorąży,
kolejne stanowiska: w ZGH Bolesław po odbyciu służby
1986 - 1990 Mistrz Zmianowy Wydziału Elektrolizy Cynku,
1990 - 1994 kierownik oddziału Hali Wanien w roku
1994 pełnił funkcję z-ca kierownika działu Hali Wanien i Odlewni, kierownik wydziału Prażalni i Fabryki Kwasu Siarkowego, główny specjalista do spraw elektrolizy cynku,
1995 - 2009 kierownik Wydziału Elektrolizy Cynku,2009-2014 Naczelny Inżynier Huty,
od 2015 Dyrektor Huty, Naczelny Inżynier Huty
W latach 1999r do 2020 r członek Rady Nadzorczej ZGH Bolesław.
Autor kilkunastu patentów związanych z technologią w hutnictwie wdrożonych w ZGH Bolesław -m.in.:
"Stop cynku i sposób jego wytwarzania - P.344704", "Sposób wytwarzania cynku czystego na drodze hydrometalurgicznej oraz układ urządzeń do wytwarzania cynku elektrolitycznego P.347041", Sposób produkcji koncentratu kolektywnego Zn-Pb o podwyższonej zawartości srebra w procesie flotacji szlamów cynkowych", "Sposób usuwania ołowiu i chloru z wtórnych surowców cynkowych kierowanych do przerobu w piecach przewałowych PT 210407"," Method of obtaining Zink suplphate solution for electrowinning of Zinc from selected Waelz oxide of hydroetallurgical properties, klasyfikacja międzynarodowa C 01G9/06", w sumie 18 patentów - współtwórca
Odznaczenia: złoty medal Za Długoletnią Służbę, Zasłużony Pracownik dla ZGH Bolesław i Huty.
szczęśliwy małżonek, ojciec i dziadek;
Hobby język angielski , piłka nożna, tenis ziemny, gra na giełdzie GPW
Działalność społeczna:
2002 - 2006 radny Rady Gminy Bolesław, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i przewodniczący Komisji Ekonomicznej; 2006 - 2014 podwójnie wybrany z dwóch gmin Bukowno, Bolesław do Rady Powiatu Olkuskiego, przewodniczący Komisji Budżetowej
Członek i założyciel w ZGH Bolesław Związku Zawodowego KADRA
Od 1996 r członek również NSZZ Solidarność
: od 2006 Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych, Założyciel i prezes koła SITMN w ZGH Bolesław do nadal. od 2010 wiceprezes zarządu krajowego; jednocześnie należy podkreślić, że nigdy nie był członkiem żadnej partii politycznej .
Działalność w SITMN, integrowanie kadry kierowniczej huty, organizacja dokształcania, Dnia Hutnika, spotkań i wyjazdów integracyjnych
Posiada odznaczenia i statuetki SITMN
Sekretarz Zarządu - Agata Pierwoła
"Orzeł Biały" S.A.
Skarbnik Zarządu - Dariusz Rutecki
Kierownik Odlewni Aluminium w GRANGES Konin
Manager, który od początku swojej kariery zawodowej związany jest z branżą metali nieżelaznych. Od 01.10.2016 roku pełni funkcję Kierownika Odlewni Aluminium w Granges Konin. Wcześniej przez 12 lat kierował zespołem technologicznym Wydziału Walcowni w Impexmetal – Aluminium Konin.
Absolwent Wydziału Metalurgii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Prezes Koła SITMN przy Granges Konin. Członek Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych. Członek Rady FSNT NOT w Koninie.
Członek Zarządu - Jan Antczak
Kierownik Wydziału Pieców Szybowych
KGHM Polska Miedź S.A. - Huta Miedzi "Legnica"
Absolwent AGH Wydziału Odlewnictwa – 1985rok
Pracownik KGHM Polska Miedź S.A. od 05.05.1986r.
Po krótkim okresie stażu i pracy na stanowisku mistrza zmianowego w Oddziale Pieców Anodowych, od X.1987roku na różnych stanowiskach kierowniczych w obszarze produkcji HML.
Od 01.08.2020 Kierownik Wydziału Pieców Szybowych.
W Zarządzie Koła SITMN przy HML od powstania SITMN w 2004 roku.
W poprzedniej kadencji w latach 2017-2022 Prezes Koła SITMN przy HML i członek Zarządu Głównego SITMN.
Członek Zarządu - Łukasz Piełka
Kierownik Wydziału Pieca Szybowego
Huta Cynku "Miasteczko Śląskie" S.A.
Absolwent Akademii Górniczo–Hutniczej na Wydziale Metali Nieżelaznych w Krakowie na kierunku Metalurgia Metali Nieżelaznych. W roku 2006 uzyskał tytuł inżyniera metalurga.
Od 1998 roku na stałe związany z Hutą Cynku „Miasteczko Śląskie” S.A., w której przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej. Swoją pracę zawodową rozpoczął od stanowiska w Wydziale Transportu. Następnie kolejno pracował na Wydziału Pieca Szybowego - Oddziału Rektyfikacji Cynku, jako kierownik Rektyfikacji cynku, zastępcy kierownika Wydziału Pieca Szybowego oraz kierownika Wydziału Pieca Szybowego, którą to funkcję pełni nadal. Wyzwaniem, a zarazem głównym osiągnieciem jako kierownika Wydziału Pieca Szybowego była i jest nadal ciągła optymalizacja pracy pieca szybowego oraz rektyfikacji cynku.
W roku 2017 został wybrany na Prezesa Zarządu Koła Stowarzyszenia Inżynierów i Techników przy „Hucie Cynku „Miasteczko Śląskie” S.A., którą to funkcję pełni nadal.
Za swoje osiągnięcia zawodowe oraz długoletnią służbę na rzecz Huty Cynku „Miasteczko Śląskie” S.A. otrzymał w 2019 roku medal srebrny Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Swoją działalność zawodową oraz doświadczenie z zakresu metalurgii metali nieżelaznych połączył z działalnością na rzecz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych.
Członek Zarządu - Stanisław Pietrzyk
Akademia Górniczo-Hutnicza - Wydział Metali Nieżelaznych
Wykształcenie: Ukończył studia na Wydziale Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie- specjalność metalurgia metali nieżelaznych. Pracę doktorską obronił w roku 1999, a w roku 2009 uzyskał stopień dr habilitowanego na tym samym wydziale.
Kariera naukowa i zawodowa: 1995-1999 - asystent, 1999-2009 -adiunkt, 2009-2012 - dr habilitowany, od 2012- profesor nadzwyczajny na Wydziale Matali Nieżelaznych. W latach 2012 – 2016 pełnił funkcję kierownika Katedry Fizykochemii i Metalurgii Metali Nieżelaznych Kierował 22 osobowym zespołem piro i hydrometalurgów ( w tym jeden profesor zwyczajny, 5-ciu profesorów nadzwyczajnych i 2-ch dr habilitowanych). Posiada blisko 40 letnie doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych o charakterze podstawowym i realizowaniu prac R&D dla przemysłu w dziedzinie piro i hydrometalurgii metalurgii metali nieżelaznych i recyklingu.
Staże zagraniczne:W latach 1995-2010 przebywał 13 razy ( w tym na jednym rocznym i na 12-tu głównie 2-3 miesięcznych) zagranicznych stażach naukowych –w Norwegian Institute of Technology (NTH) i Norwegian University of Science and Technology (NTNU) w Trondheim/ Norwegia, gdzie prowadził badania z elektrochemii soli stopionych i metalurgii metali lekkich- elektroliza aluminium.
Promotorstwo: Był promotorem 3 obronionych doktoratów (dwa obronione z wyróżnieniem) i aktualnie jest promotorem 5 otwartych przewodów doktorskich. Był promotorem ponad 100 prac magisterskich i inżynierskich.
Dorobek publikacyjny: Jest autorem dwóch monografii i współautorem 157 publikacji w czasopismach naukowych i w materiałach konferencyjnych (10 z listy filadelfijskiej), 13 rozdziałów w monografiach, 90 referatów prezentowanych na konferencjach zagranicznych i krajowych z dziedziny pirometalurgicznych i hydrometalurgicznych metod ekstrakcji, rafinacji i recyklingu metali nieżelaznych. Jest autorem i współautorem 5 patentów, oraz ponad 90 prac naukowo-badawczych i badawczo rozwojowych ( w tym 45 samodzielnych) z dziedziny metalurgii i recyklingu metali nieżelaznych oraz elektrochemii soli stopionych i żużli. Zrealizował 5 grantów międzynarodowych i 7 krajowych.
Skład Zarządu
1. |
Prezes Zarządu |
Barbara Juszczyk |
|
2. |
Wiceprezes Zarządu |
Przemysław Wiśniewski |
|
3. |
Wiceprezes Zarządu |
Leszek Stencel |
|
4. |
Sekretarz Zarządu |
Agata Pierwoła |
|
5. |
Skarbnik Zarządu |
Dariusz Rutecki |
|
6. |
Członek Zarządu |
Jan Antczak |
|
7. |
Członek Zarządu |
Łukasz Piełka |
|
8. |
Członek Zarządu |
Stanisław Pietrzyk |
GŁÓWNA KOMISJA REWIZYJNA
1. |
Przewodnicząca |
Beata Cwolek |
|
2. |
Członek |
Danuta Góra |
|
3. |
Członek |
Jan Wolny |
|
4. |
Członek |
Paweł Kowalczyk |
BIURO ZARZĄDU
sitmn@sitmn.pl
telefon | |||
1. | Maria Grzesik | Dyrektor Biura | 32 238 05 60, 509 210 251 |
2. | Małgorzata Ksoll | 32 238 04 60 |